W naszym codziennym życiu mamy wiele różnego rodzaju wydatków. Czasem wydatki te są jednak bardzo duże, a to powoduje, że posiadane przez nas środki są niewystarczające, aby je pokryć. Wtedy jednym z dobrych sposobów na zdobycie potrzebnych środków może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów udzielanych przez banki, a jego ogromną zaletą jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny niezwiązany z poradzeniem działalności gospodarczej.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt?
Kredyt to jednak również zobowiązanie, tym poważniejsze, im większa jest kwota pożyczonych pieniędzy. Dlatego zaciągnięcie kredytu musi być decyzja dobrze przemyślaną pod kątem tego, czy da się go radę w przyszłości spłacić. Oprócz tego również bank może wymagać spełnienia kilku formalności, które mają zweryfikować, czy osoba, która chce zaciągnąć kredyt będzie w stanie go spłacić. Wymogi te nie zawsze będą jakoś bardzo restrykcyjne, zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyty na mniejsze kwoty. Jednak zazwyczaj kilka podstawowych warunków w tym względzie należy spełnić. Przede wszystkim bank będzie pewnie od nas wymagał potwierdzenia wysokości naszych miesięcznych dochodów. Chodzi o to, aby dochody te zapewniały bezproblemowe pokrycie wysokości miesięcznych rat. Coraz częściej sprawę tą, (jak i inne formalności) można załatwić drogą online poprzez dostarczenie w formie elektronicznej odpowiedniego potwierdzenia. Sytuacja jest jeszcze łatwiejsza, jeśli posiadamy w tym samym banku, gdzie zaciągamy kredyt konto osobiste. Wtedy sam bank może zweryfikować wysokość naszych dochodów. Oprócz tego wymagane może być jeszcze odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Często wymagane jest przystąpienie do ubezpieczenia kredytu oferowanego wraz z samym kredytem lub też inna forma zabezpieczenia, chociażby podżyrowanie kredytu przez inna osobę. Bank może również zwracać uwagę na dane na nasz temat, jakie znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Terminowe spłacanie poprzednich zobowiązań będzie z pewnością bardzo dużym atutem podczas starania się o kredyt i może mieć wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Jaki kredyt wybrać?
Kredyt gotówkowy jest bardzo powszechnym produktem bankowym, oferowanym przez praktycznie każdy bank. Dlatego też wybór, choć szeroki może być nieco trudny. Warto więc posłużyć się dostępnymi w sieci rankingami kredytów gotówkowych. Na jakie parametry kredytów warto jednak zwracać uwagę? Przede wszystkim kredyt powinien być możliwie jak najtańszy. Na koszty kredytu wpływ ma przede wszystkim jego oprocentowanie. Koszty mogą również zależeć od tego, jaki rodzaj oprocentowania będzie dostępny w danej ofercie. Może ono być stałe lub zmienne, a co za tym idzie zależne od zmian stóp procentowych podczas okresu spłaty kredytu. Oprocentowanie zmienne to pewne ryzyko wyższych kosztów kredytu, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie jest to szansa na obniżenie kosztów w przypadku obniżki stóp. Jeśli jednak nie chcemy podejmować takiego ryzyka, to możemy zdecydować się na ofertę kredytową z oprocentowaniem stałym. Wtedy wysokość oprocentowania zostanie ustalona na podstawie wysokości stóp w dniu w którym będziemy zaciągali kredyt i będzie ona obowiązywać przez cały czas, aż do spłaty zobowiązania. Oprócz oprocentowania należy też zwrócić uwagę na to, jak wygadają warunki spłaty pod względem ilości i wysokości rat. To bowiem będzie decydowało o tym, jak szybko spłacimy kredyt oraz jak wysokie będzie miesięczne obciążenie budżetu spowodowanego ratami. Dobrą opcją jest możliwość ustalenia indywidualnych warunków spłaty.W naszym codziennym życiu mamy wiele różnego rodzaju wydatków. Czasem wydatki te są jednak bardzo duże, a to powoduje, że posiadane przez nas środki są niewystarczające, aby je pokryć. Wtedy jednym z dobrych sposobów na zdobycie potrzebnych środków może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów udzielanych przez banki, a jego ogromną zaletą jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny niezwiązany z poradzeniem działalności gospodarczej.