Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów kredytów. Podział jest ze względu na różne czynniki takie jak okres na jaki kredyt jest brany, wielkość kredytu lub cel na jaki ma zostać przeznaczony. Przyjrzyjmy się bliżej jakie rodzaje kredytów są dostępne w bankach.
Wszystkie kredyty bankowe dzielą się na dwie kategorie: kredyt dla podmiotów gospodarczych oraz kredyt dla osób fizycznych. W pierwszej kategorii znajdziemy kredyt w rachunku bieżącym, który jest po prostu debetem gdzie możemy wypłacić z rachunku więcej niż mamy. Drugi rodzaj wśród kredytów dla podmiotów gospodarczych to kredyt w rachunku kredytowym, który dalej dzieli się na kredyty docelowe przeznaczone na określoną w umowie operację (jest to kredyt na konkretny wydatek), kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań udzielony jako pomoc finansowa w przypadku deficytu w budżecie w danym momencie, tutaj okres kredytowania jest nie dłuższy niż 30 dni. Kolejnym kredytem wśród tych zawartych na rachunku kredytowym jest linia kredytowa odnawialna i nie odnawialna, dalej mamy kredyt sezonowy udzielany przedsiębiorstwom związanym z sezonowością. Wśród kredytów dla podmiotów gospodarczych ważną pod kategorię stanowią kredyty inwestycyjne, które są udzielane na sfinansowanie konkretnej inwestycji.
Wśród kredytów dla osób fizycznych dominują dwie pod kategorie. Pierwszą z nich jest kredyt mieszkaniowy gdzie zabezpieczenie może stanowić hipoteka lub inne. Drugą pod kategorią są kredyty konsumpcyjne wśród których wyróżniamy cztery kolejne pod kategorie. Najpopularniejszy jest kredyt gotówkowy udzielany w gotówce na dowolny cel, okres spłaty tego kredytu wynosi zazwyczaj w okolicach 1 do 2 lat. Nieco mniej popularny aczkolwiek bardzo często wykorzystywany jest kredyt samochodowy, dalej już coraz mniej popularny mamy kredyt studencki i bardzo popularny szczególnie w ostatnich czasach kredyt w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym.
Dość istotny podział stanowi odnawialność kredytów. Kredyty odnawialne nie dają zbyt wielkich możliwości. Po prostu bierzemy określoną kwotę i spłacamy przez określony okres czasu doliczając określone opłaty. W przypadku kredytu odnawialnego sytuacja jest o tyle ciekawsza że przy kolejnych spłatach kredytu powiększamy kwotę kredytu możliwą do wypłaty. Oczywiście w tym drugim przypadku również są naliczane stosowne opłaty w postaci odsetek i prowizji. W wielu przypadkach po uzyskaniu pozytywnej opinii banku pieniądze trafiają na rachunek kredytobiorcy, w pozostałych przypadkach kredyt albo jest przekazywany bezpośrednio do dostawcy celu kredytowania lub kredytobiorcy w postaci gotówki co jest zjawiskiem coraz rzadszym.