Osoby starające się o kredyt gotówkowy powinny wiedzieć, że instytucje bankowe przeprowadzają weryfikację naszej zdolności kredytowej. Ma ona na celu ustalenie, czy przyznanie nam kredytu nie jest ryzykowne i czy nasza sytuacja finansowa pozwala w ogóle na zaciąganie zobowiązań. Jest to swego rodzaju środek ostrożności stosowany przez banki i trudno się temu dziwić. W końcu nieraz kredyty gotówkowe udzielane są na dosyć wysokie kwoty. Jakie elementy składają się na naszą zdolność kredytową? Jak ją sprawdzić? Wejdź na kredytomania.eu.
Historia zobowiązań dostępna w bazach danych
Instytucje bankowe korzystają ze wsparcia specjalistycznych baz danych, które przechowują informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Można tam znaleźć zarówno dane dotyczące, przykładowo, zalegania przez nas ze spłatą dawnych kredytów, czy też wręcz przeciwnie – terminowej i rzetelnej spłaty tego rodzaju zobowiązań. Wiele osób ma jednak pustą historię kredytową i wbrew pozorom nie jest to wcale pozytywne zjawisko z perspektywy banków. Mają one bowiem wtedy do dyspozycji mniej informacji. Tymczasem instytucje bankowe na podstawie historii kredytowej sprawdzają, czy rzetelnie podchodziliśmy w przeszłości do obowiązków spłaty długów, a także, czy nie mamy na swoim koncie aktualnie zobowiązań, które czyniłyby kolejne zobowiązanie finansowe nieadekwatnym do naszej sytuacji.
Stabilność oraz wysokość naszych przychodów
W oparciu o stosowne dokumenty banki przyglądają się również temu, ile zarabiamy oraz czy nasze przychody mają charakter regularny i stabilny. To, jakie dokumenty będziemy musieli dostarczyć, zależy od źródeł naszych zarobków. Inny jest bowiem schemat postępowania w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, a zupełnie inny w odniesieniu do ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą. Również odmienne procedury mają zastosowanie, jeśli zarobkujemy na podstawie umów cywilnoprawnych. Zawsze jednak trzeba przygotować się na konieczność udokumentowania naszych przychodów.
Szacowana suma naszych wydatków
Same zarobki nie dostarczają jeszcze pełnych informacji o naszym budżecie, dlatego szacuje się również nasze wydatki. W końcu potencjalnie istnieje ryzyko, że żyjemy ponad stan lub też po prostu mamy ogromne koszty życia. Często trzeba złożyć oświadczenie dotyczące, między innymi, liczby osób, które mamy na swoim utrzymaniu. Nie ulega wątpliwości, że dopiero stosunek naszych zarobków do wydatków daje pewien obraz dotyczący naszej sytuacji finansowej. Należy być tego świadomym i przygotować się na takie formalności.