Efektywna naprawa budżetu domowego po nadmiernym zadłużeniu jest możliwa i to bez większych trudności. Oczywiście najpierw musisz poznać odpowiednie narzędzia restrukturyzacyjne, a także ocenić własne możliwości ekonomiczne. W artykule rozpoznasz podstawowe techniki naprawy budżetu domowego w ramach nadmiernego zadłużenia ze szczególnym uwzględnieniem konsolidacji.
Omówienie zalet konsolidacji kredytów gotówkowych
Nadmierne zadłużenie wywołuje najczęściej dynamiczny problem ze wzrostem kosztów obsługi zobowiązań w bankach, czy parabankach. Do tego dochodzi duży dyskomfort psychiczny w ramach regulowania wielu rat jednocześnie. Spotyka się również sytuacje, w których kredytobiorca spłaca kredyty o bardzo różnym oprocentowaniu, co tylko ogranicza potencjał ekonomiczny gospodarstwa domowego. Konsolidacja to jedno z najlepszych rozwiązań. Po konsolidacji otrzymujesz tylko jedną, do tego uśrednioną, niezwykle niską ratę, co pozwala na przywrócenie maksymalnej płynności budżetu domowego. Konsolidacja nie wymaga od kredytobiorcy żadnych dodatkowych działań formalnych. Dotychczasowe zobowiązania zamyka bowiem wyspecjalizowany doradca z instytucji finansowej. Na rynku występują dwa rodzaje konsolidacji, a mianowicie gotówkowa i hipoteczna. Przy konsolidacji gotówkowej masz do czynienia z niewielkimi środkami, ale również brakiem zabezpieczeń majątkowych. Wystarczy tylko dysponowanie pozytywną zdolnością kredytową. Właściwie bez pozytywnej zdolności kredytowej nie ma w ogóle mowy o restrukturyzacji zadłużenia. Druga kategoria konsolidacji to konsolidacja hipoteczna, gdzie maksymalna kwota wypłacanych pieniędzy zależy od wartości nieruchomości wnoszonej pod zabezpieczenie. Kredyty konsolidacyjne z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości charakteryzują się znacznie niższym oprocentowaniem od gotówkowych, do tego większą elastycznością przy regulowaniu rat. Po wystąpieniu kolejnych problemów ekonomicznych masz znacznie większe szanse na wypracowanie wartościowego kompromisu. Do konsolidacji potrzebujesz potwierdzenia jakiegokolwiek źródła dochodu, co jest dużym ułatwieniem.
Inne formy restrukturyzacja i wsparcie specjalistów zewnętrznych przy naprawie budżetu
Nie musisz restrukturyzować budżetu gospodarstwa domowego samodzielnie, co jest dość trudnym procesem, jeżeli nie miałeś nigdy doświadczenia ze wskazanymi narzędziami. Wiele agencji bierze na siebie odpowiedzialność za naprawę finansów osobistych klientów w zamian za niewielką prowizję. Nie zaszkodzi również kontakt z doświadczoną kancelarią prawną, kiedy restrukturyzujesz naprawdę duże kredyty. W ten sposób znacznie lepiej zabezpieczysz własne interesy. Inne formy restrukturyzacji poza konsolidacją to naturalne podpisanie zwyczajnego aneksu do umowy kredytowej, refinansowanie kredytu, w którym dochodzi do spłaty droższego zobowiązania tańszym, czy popularne wakacje kredytowe. Akurat wakacje kredytowe to opcjonalne narzędzie dostępne praktycznie każdemu kredytobiorcy. Wiele banków od razu informuje o takich możliwościach. Dzięki wakacjom kredytowym przez kilka miesięcy nie płacisz w ogóle rat, ale niestety odsetki kształtują się wtedy od wyższej, niespłaconej kwoty.
Niskie stopy procentowe sprzyjają restrukturyzacji
Konsolidacja to bardzo bezpieczne i stosunkowo tanie podejście do naprawy gospodarstwa domowego po wystąpieniu nadmiernego zadłużenia. Obecnie kredytobiorcom sprzyjają bardzo niskie procentowe. Na razie nic nie zapowiada zmiany w tym zakresie. Polityka Narodowego Banku Polskiego pozostanie przez kolejne lata identyczna.