Inwestowanie jest w wielu sytuacjach rzeczą bardzo korzystna, ponieważ w ten sposób możemy jeszcze bardziej pomnożyć zarobione pieniądze. Trzeba jednak wybrać odpowiednie sposób inwestowania w zależności od tego, jak bardzo jesteśmy skłonni zaryzykować i na jakie zyski liczymy. Generalnie, obowiązuje zasada, że inwestycje o dużym ryzyku przynoszą duże zyski i na odwrót. Jeśli nie chcemy zbytnio ryzykować posiadanymi środkami, to dobrym rozwiązaniem będzie założenie lokaty. Tam zysk będzie może stosunkowo niewielki, ale za to pewny i bezpieczny.
Jaka lokata terminowa?
Pierwsze pytanie, na jakie będziemy musieli sobie odpowiedzieć, chcąc założyć lokatę to to, na ile czasu możemy ja założyć. Jeśli ulokujemy na lokacie terminowej środki, nie będziemy ich mogli pobrać przed zakończeniem lokaty, ponieważ wiązałoby się to z utratą wypracowanych już odsetek, albo ich większości. Do wyboru mamy lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Podział ten można zresztą jeszcze uszczegółowić, wyróżniając na przykład lokaty kwartalne, czy średnioterminowe (półroczne), jako osobne grupy. Jeśli mamy wolne środki i wiemy, ze przez dłuższy czas nie będą nam one potrzebne, to można śmiało zakładać lokatę długoterminową, na przykład roczna, czy dwuletnia. Na takiej lokacie środki dłużej pracują, a zdarza się, ze lokaty są też korzystniej oprocentowanie. Z kolei, kiedy przewidujemy, ze po niedługim czasie środki będą nam potrzebne, lepiej jest założyć lokatę o krótszym terminie, na przykład lokatę miesięczną, kwartalna, czy półroczną, a ewentualnie później ulokować środki ponownie. Dzięki temu zyskamy większą swobodę w czasie, kiedy będziemy mogli podjąć pieniądze z lokaty.
Dobre zyski z lokaty
Dobra lokata to również oczywiście taka, która przynosi dobre zyski. Dlatego tez ważny jest wybór lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem, które ma największy wpływ na to, jak wysokie będą odsetki z lokaty. To jednak nie jedyny czynnik. Ważny jest na przykład rodzaj oprocentowania, dokładnie to, czy jest to oprocentowanie stałe, czy tez zmienne. Wysokość zmiennego oprocentowania będzie w trakcie trwania lokaty kształtować się zależnie od zmian stóp procentowych w tym czasie. W przypadku obniżki stóp zarobimy mniej, z kolei podwyżka stóp będzie oznaczać większe oprocentowanie, a tym samym nasze większe zyski. Przy lokacie ze stałym oprocentowaniem, ten problem w zasadzie nie występuje, ponieważ brane jest pod uwagę cały czas oprocentowanie obowiązujące wtedy, kiedy otwieraliśmy lokatę, a zmiany stóp procentowych w zasadzie nie maja na niego wpływu. Na nasze zyski wpływ ma tez to, jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Każda kapitalizacja, czyli dopisanie odsetek do podstawowego kapitału powoduje, że każde następne naliczanie odsetek bazuje na większej sumie. Dlatego też częstsza kapitalizacja odsetek to większe zyski.
Lokata z większymi zyskami
Jeśli dla kogoś zyski z tradycyjnej lokaty to za mało, a jest skłonny ponieść nieco większe ryzyko, może skorzystam z oferty, jaką jest lokata podwójna, zwana tez strukturyzowana, oferowana przez wiele banków. Na czym ona polega? Otóż, na tego typu lokacie nasze środki są dzielone na dwie części, z których każda charakteryzuje się innym sposobem inwestowania. Pierwsza część środków inwestowana jest jak na praktycznie każdej innej lokacie, czyli z małym zyskiem i stosunkowo niewielkim oprocentowaniem, wynoszącym około kilku procent. Z kolei druga część jest inwestowana w instrumenty finansowe o większym ryzyku, ale dzięki temu można z niej wyciągnąć zyski sięgające kilkunastu, nawet niemal 20 procent.